Jeszcze kilka lat temu angielski termin „cloud computing” i jego polski odpowiednik czyli „chmura obliczeniowa” był zarezerwowany jedynie dla specjalistów z branży IT. Groźnie brzmiące pojęcia SaaS, PaaS czy IaaS nie ułatwiały sprawy, skutecznie odstraszając osoby spoza kręgu znawców tematu. Ale to już przeszłość. Dziś chmura wyszła z działu IT, odważnie wkroczyła na salony biznesowe i wygląda na to, że zostanie tam już na dobre. Według prognoz firmy analitycznej IDC na świecie do końca 2016 r. to właśnie działy biznesowe, nie działy IT, będą bezpośrednio zaangażowane w ponad 80% nowych inicjatyw informatycznych. W Polsce ze względu na mniejszą penetrację rynku przez rozwiązania chmurowe wskaźnik ten może być niższy.
To pokazuje, że chmura staje się powszechnym modelem IT, który potrafi przekonać do siebie nie tylko informatyków, lecz również osoby związane z innymi obszarami biznesu, które dostrzegają w rozwiązaniach chmurowych szansę na rozwój i usprawnienie poszczególnych procesów biznesowych.
Co przyciąga firmy do chmury? Szybkość i łatwość implementacji, elastyczność rozwiązań oraz niska cena. Nie bez znaczenia jest również kwestia rozliczenia kosztów, czyli przeniesienie wydatków z CAPEX (zakup) na OPEX (abonament). W Polsce najszybciej rozwija się rynek oprogramowania dostępnego w modelu SaaS (Software as a Service, oprogramowanie jako usługa), który generuje 62% przychodów z rozwiązań chmurowych (Raport IDC). Model SaaS jest szczególnie atrakcyjny dla małych i średnich firm, które zyskują dostęp do nowoczesnych narzędzi informatycznych, bez konieczności inwestowania w sprzęt, rozbudowane systemy informatyczne, ani w specjalistyczne (czytaj: drogie) kompetencje niezbędne do utrzymania tych rozwiązań. Płacą tylko za ich użytkowanie.
Jak w przypadku każdej nowej technologii, istnieją również obawy, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze. Badanie przeprowadzone w USA przez firmę Bitglass i opublikowane w formie raportu „Cloud Security Report 2015” wskazuje główne obszary, które hamują rozwój chmury w organizacjach:
- obawy o bezpieczeństwo – 45%
- ryzyko utraty lub wypływu danych – 41%
- utrata kontroli – 31%
- aspekty prawne i regulacyjne – 29%
- integracja z obecnym środowiskiem IT – 29%
- brak dojrzałości modelu usługowego chmury – 21%
- wewnętrzny opór i bezwładność – 19%
- brak transparentności dostawcy – 19%
- strach przez ograniczeniem się do jednego dostawcy – 19%
- brak zasobów i ekspertyz – 16%
- koszty /brak ROI – 14%
- skomplikowane zarządzanie – 13%
- wydajność aplikacji w chmurze – 13%
- dostępność – 9%
- brak wsparcia dostawców chmury – 8%
Część z tych obaw, szczególnie dotyczących bezpieczeństwa danych, nie znajduje pokrycia w rzeczywistości. To tylko pokazuje, jak duże są potrzeby informacyjne dotyczące rozwiązań chmurowych i jak ważne jest edukowanie przedsiębiorców w tym zakresie. Według raportu firmy analitycznej IDC w 2014 r. rynek usług w chmurze wzrósł blisko 7 razy szybciej niż rynek tradycyjnych usług IT. Odwrotu od chmury już nie będzie.
Brak komentarzy