Jednym z elementów zarządzania należnościami jest polityka kredytowa firmy, która określa stosunki handlowe pomiędzy firmą a odbiorcami. Celem polityki kredytowej jest stymulowanie sprzedaży w taki sposób, aby zapewnić korzystną relację między przyrostem wartości sprzedaży a kosztami utrzymania należności. Strategia polityki kredytowej może przyjąć trzy formy: konserwatywną, agresywną lub elastyczną.
- standardy oceny odbiorców/kredytobiorców – wymagania odnoszące się do minimalnej zdolności kredytowej oraz wielkości kredytu kupieckiego do dyspozycji,
- okres kredytowania – czas niezbędny do zapłacenia za kupione produkty,
- rabaty – zniżki za wcześniejsze spłaty,
- blokada sprzedaży – uniemożliwienie sprzedaży kolejnych produktów, gdy klient nie zapłacił jeszcze za poprzednie,
- polityka ściągania należności – twardość lub elastyczność w traktowaniu klientów.
Prowadzenie działalności biznesowej i udzielanie kredytu kupieckiego wiąże się z ryzykiem finansowym, które przedsiębiorcy powinni minimalizować szczegółowo opracowując zasady polityki kredytowej, bez której zarządzanie należnościami nie istnieje. Niestety nie jest to powszechna postawa, prawie 60% polskich firm z sektora MSP przyznaje, że nie ma opracowanego planu postępowania w przypadku opóźnień w płatnościach ze strony swoich odbiorców.
Brak komentarzy