Ryzyko finansowe, z jakim borykają się firmy sprzedające swoje produkty lub usługi z odroczonym terminem płatności, to niepewność w zakresie terminu uregulowania należności przez odbiorców. Zbyt długi cykl inkasa (czas oczekiwania na zapłatę) może doprowadzić do zatorów płatniczych i trudności w regulowaniu własnych zobowiązań. Zaburzona w ten sposób płynność finansowa grozi utratą wiarygodności firmy, pogorszeniem jej pozycji na rynku, a nawet bankructwem. A czym jest płynność finansowa?
To zdolność firmy do terminowego regulowania zobowiązań bieżących, czyli takich, których termin zapadalności wynosi mniej niż 12 miesięcy: zobowiązania handlowe za produkty i usługi, zobowiązania wobec pracowników, podatki, cła, ubezpieczenia, pożyczki krótkoterminowe.
Jest to szczególnie niebezpieczne dla firm prowadzących działalność w obszarach, w których występuje duża konkurencja oraz podmiotów dopiero wchodzących na rynek. Wyniki prowadzonych badań wskazują, że średnio tylko co trzecia nowo powstała firma jest w stanie utrzymać się na rynku dłużej niż pięć lat. Z tej perspektywy zarządzanie należnościami okazuje się kluczowym procesem dla firm, szczególnie tych z sektora MSP, które mają ograniczone zasoby i możliwości starania się o zewnętrzne formy finansowania.
Tradycyjne pojęcie zarządzania należnościami zakłada zachowanie równowagi pomiędzy stymulowaniem przychodów ze sprzedaży i kosztami związanymi z finansowaniem należności przy danym poziomie ryzyka. W takim ujęciu zarządzanie należnościami to proces obejmujący wiele obszarów działania firmy:
- zapewnienie ciągłości sprzedaży,
- zarządzanie stanem magazynowym,
- minimalizacja kosztów utrzymania należności (kosztów związanych z obsługą źródeł finansowania należności),
- zarządzanie ryzykiem kredytowym.
W niektórych opracowaniach zarządzanie należnościami jest ograniczane do polityki kredytowej, której celem jest stymulowanie sprzedaży w taki sposób, aby zapewnić korzystną relację między przyrostem wartości sprzedaży a kosztami utrzymania należności.
Podstawowymi elementami polityki kredytowej są:
- standardy oceny odbiorców/kredytobiorców – wymagania odnoszące się do minimalnej zdolności kredytowej oraz wielkości kredytu stawianego do dyspozycji,
- okres kredytowania – czas niezbędny do zapłacenia za kupione produkty,
- rabaty – zniżki za wcześniejsze spłaty,
- polityka ściągania należności – twardość lub elastyczność w traktowaniu klientów.
Jedną z najistotniejszych kwestii w zarządzaniu należnościami jest określenie wiarygodności finansowej odbiorców. Ale o tym już niedługo.
Stay tuned!
Brak komentarzy